Yemek

Diyarbakırlı İsmail Çubuk Ustanın Sur Tatlısı ve Tarifi

11.06.2016 - 22:51:28
Diyarbakırlı İsmail Çubuk Ustanın Sur Tatlısı ve Tarifi

Diyarbakırlı İsmail Çubuk Ustanın Sur Tatlısı ve Tarifi

Diyarbakır’a has yöresel Sur Tatlısı. Diyarbakır’a özgü bu tatlı bölgede çok sevilen ve bilinen bir tatlıdır, özellikle kış günlerin ailelerin çok yediği daha çok çocuklarına yedirdikleri bir tatlıdır. tatlığın özelliği içinde bulunan malzemelerin zihin açıtığı ve üşümeyi engellediğidir. Tatlı ilk başıkta bir helva görünümünde olsada içinde serinletici olması bakımından dondurma vardır.Çubuk sur tatlısı malzemlerinin ve yapılışını anlatmaya devam etti.

Sur tatlısı şu sıralarda çok revaçtatdır. Diyarbakırlı İsmail Çubuk isimli kişi, babaannesinin kışın üşümemeleri için yaptığı Sur tatlısını İstanbul’da üretmeye başlamıştır.

Tam hakiki Diyarbakır ürünüdür. Yiyenlerin bir daha yediği tatlının hazmıda kolyadır. Sur tatlısı o kadar beğenilmiştirki ünü dünyaya kısa sürede yayılmıştır. Yöresel sur tatlısı, Amerikan Discovery Channel’da haber konusu oldu.Diyarbakırlı İsmail Çubuk, sur tatlısının malzemelerini Karacadağ bölgesinden getirdiğini sözlerine ekleyen Çubuk şöyle devam etti;

Sur Tatlısı Nasıl Yapılır ?

“Kenger sakızı ve özel bir irmiğimize Kahramanmaraş’ta keçi sütünden özel yapılmış Maraş dondurmasını ilave ediyoruz. İrmiğimizi, kenger sakızımızı harmanlayıp fırına atıyoruz. Fırından çıkardıktan sonra dondurmaya sarıyoruz. Üstü sıcak içi buz gibi, müthiş bir uyum meydana geliyor. Üstüne de yaban mersini ve tarçın atıyoruz.” sonra servis yapıyoruz dedi. Çubuk sur tatlısı nasıl yapılır sorusunun cevabını vermiş oldu.

 

 

Bu haber 13403 kişi tarafından okundu.

EN SON EKLENENLER

YORUMLAR

Henüz yorum eklenmemiş.

YORUM YAZ

Reklamlar