Duyurular

Alman Teknolojisi Akü, Pil, Batarya Yenileme Merkezi Türkiye’de

1.06.2016 - 23:54:58
Alman Teknolojisi Akü, Pil, Batarya Yenileme Merkezi Türkiye’de

Aküpil Nedir?

AKÜPİL

Mobil Enerji Merkezi

Şarjlı el aletleri, cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, dijital kameralar, epilasyon cihazları, traş makineleri, medikal cihazlar, telsizler, forkliftler, temizlik makinaları, golf arabaları, model arabalar ve uçaklar, kesintisiz güç kaynakları, el fenerleri, engelli sandalyeleri, elektrikli bisikletler, saatler vs,vs...Akü bitti kabusuna son!

Elektrik enerjisinin taşınabilir halini depolayan pil, batarya ve akü ile çalışan ancak, orijinal akü ve pilleri bittiğinde büyük sorunlar çıkarabilen bu cihazlar için çözüm nihayet Türkiye’ye de geldi. Almanya merkezli AKKU fit ve McBatt’ın Türkiye yetkili distribütörü AKÜPİL Mobil Enerji Elektrik Elektronik İml.İnş.İç ve Dış Tic.San Ltd.Şti olarak hizmetinizdeyiz.

Her çeşit pil, batarya ve aküyü satacak ya da yenileyecek uzmanlık merkezlerimiz Avrupa’da ve Amerika’da yaygınlaşmıştır. Hayatımızın neredeyse tamamı giderek mobil hale gelmekte olup ve akü, pil ve bataryalar her türlü cihaz için vazgeçilmez parçalar oldu. Şarjlı el aletleri varken kim montajı el tornavidasıyla yapar ki.? Herkesin elinde cep telefonu, dizüstü bilgisayarı var artık. Bir dizüstü bilgisayarın bataryasının daha uzun ömürlü veya bir çocuğun oyuncağıyla daha uzun süre oynamasının değeri nasıl ölçülür.? Peki ya medikal cihazlar.? Bazıları için onları kullanmadan yaşamak mümkün değil. Hepsinde de şarj olabilen piller, yani aküler veya batarya gurupları var.

Pil teknolojisi geliştikçe giderek daha fazla cihaz mobil hale getiriliyor. Televizyon kumandaları gibi az enerji harcayanlar tek kullanımlık pillerle idare edebiliyor, ama çok enerji harcayan cihazlar doldurulabilen aküler kullanmak zorundalar. Arabaların 12 voltluk aküleri standart, akücüden alıyorsunuz. Bir kısım ışıldak, piknik aleti gibi cihazda da standart 6 voltluk kutu şeklinde akü kullanılıyor. Ama çoğu cihazın kendine özgü voltajda ve formda farklı farklı aküleri bulunmaktadır. Bu nedenle de birinin öbürüne uyması mümkün değildir.
 

BİTEN PİLİNİZİ ATMAYIN, GETİRİN YENİLEYELİM.

Örneğin cep telefonları, herkesin bildiği bir ürün olduğu için ondan örnek verelim. Pilleri ne kadar dayanıyor, kendinizinkinden biliyorsunuz. Her marka telefonun pili farklı; aynı markanın farklı modelleri bile farklı piller kullanıyor. Telefonunuz biraz eski bir modelse pili bulamayabilirsiniz.
Pilini bulmakla sorun bitse neyse, orijinal pil pahalı, neredeyse ikinci el telefona verdiğiniz parayı yeni piline ödüyorsunuz. Buna karşın yan sanayi piller orijinallere göre çok ucuza satılabiliyor, ancak bu pillerinde kullanım ömürleri pek uzun olamıyor. Kullanıldığında

ise telefona zarar verebiliyor.

Hadi cep telefonunun pili çok pahalı değil, bitince yenisini alırım diyebilirsiniz. Peki dizüstü bilgisayarınızın aküsü artık işe yaramaz hale gelince ne yapıyorsunuz? Pil fiyatının birkaç yüz dolar olduğunu duyduğunuzda onu da mı atıp yenisini alacaksınız? Genelde özel üretim yapılan cihazların yedek parçaları pahalıdır. Parçaların toplamı, cihazın birkaç katını bulabilir.

Bunun gerekçesi özel üretim yaptırıp stoklamanın, yıllarca hazırda bulundurmanın, bayilere stok tutturmanın maliyeti olarak gösteriliyor. Ama daha çok "cihazı alan parçasına mecburdur" anlayışı nedeniyle fiyatlar iyice yüksek tutuluyor. Tıpkı yazıcıların kartuşları gibi, elektrikli cihazların aküleri de bu anlayıştan nasibini alıyor. Cep telefonu gibi çok satan bir cihaz için yan sanayi uğraşıp aküsünü üretiyor. Ama az satan bir cihazın aküsünü kimse üretmiyor, mecburen fiyatına bakmadan orijinalini alıyorsunuz.

Pilli oyuncakların aile bütçesine yükünü çocuklu aileler bilir. Çaresi dolan piller kullanmak. Pahalılar ama hiç olmazsa her gün yenisini almak gerekmez. Kalem pil boyutundaki akünüzü alırsınız, akşamdan doldurma aletini fişe takar, sabah yeniden kullanırsınız. Dijital kamera veya şarjlı tornavida gibi aletler ve cihazlar yüksek amper kullandığı için normal pil hemen bitiverir, bu nedenle mecburen şarj edilebilir piller kullanılır. Dolan pillerin üzerinde 1000 kere doldurulabilir diyor ama hiçbiri o kadar dayanmıyor. Üzerinde "Tam bittikten sonra doldurun" diyor ama ne mümkün. Günün ortasında bitmesinden korkup her akşam takılır şarja. Tabii tam bitmeden doldurunca da üzerinde yazan kadar dayanmıyor.

Pil ve akülerin bu sorunu, yapılarından kaynaklanan "hafıza etkisi" olarak adlandırılıyor. Diyelim yüzde 100 doldurduğunuz akünüz normalde dört gün kullanıma dayanıyor. Siz ikinci günün sonuna, yani içinde yüzde 50 güç kalana kadar kullandınız, sonra tekrar tam doldurdunuz. Birkaç kez bunu tekrarlar ve hep yüzde 50 kaldığında şarja koyarsanız, akü bunu "hafızasına alıyor". Yarıya indiğinde artık dolması gerektiğini sanıyor ve çalışmaz oluyor. Dolayısıyla 4 gün dayanacak akü artık 2 günde iş göremez hale geliyor. Bu sefer siz hemen biter korkusundan, bir gün kullandıktan sonra daha gücünün yüzde 75’i kalmış olmasına rağmen akşamdan şarja koymaya başlıyorsunuz. Akü de yüzde 75’e inince bittim sanıyor, çalışmaz oluyor. Bu böyle sürüp gidiyor, akü hafıza etkisi nedeniyle kısa sürede bitiyor, akünün ömrü bitti sanılıp atılıyor. Oysa bu hafıza etkisini silmek ve aküyü tekrar tam kullanılır hale getirmek artık mümkün.

İşte bu soruna çözüm AKKU fit’ten geldi. AKKU fit, kendi geliştirdiği akü doldurma cihazıyla hafıza etkisi nedeniyle tam doldurulamayan aküleri "kurtarmayı" başardı. AKKU fit-AküPil olarak önce aküyü test ediyor, kurtarmaya değip değmeyeceğini, gücünün bitmiş mi yoksa sadece hafıza etkisiyle "unutulmuş" mu olduğunu ölçüyoruz.

Eğer kurtarabilecekse, birkaç özel bir programla şarj ederek ilk günkü haline getiriyoruz. Cihazın gücüne göre akü seçildiğinden, akü ya da pilin eşdeğerinin verilebilmesi için değerlerinin bilinmesi gerekiyor. Bu durumlarda ise "Sindbad" adını verdiğimiz ve kendi geliştirdiğimiz bir yazılımla piyasada satılan her cihazın aküsünün kapasitesini ve değerlerini bilgi bankasından bulunduruyoruz.

Mağazalarımızda özel formu olduğu için mecburen orijinali alınan akülere de çözüm getiriliyoruz. Orijinal akünün kutusu veya kabını açıyor, içine tam o değerleri karşılayan standart pilleri yerleştiriyor, sonra kapatıyoruz. Yani akünün dışı eski orjinali kalıyor, içi yenilenmiş oluyor.

ÖZEL TASARIM AKÜLER

Az rastlansa bile, bazen özel amaçlı, özel tasarımlı akülerin istendiği de oluyor. Kendi yaptığı cihazları geliştirenler, dışarıda montaja gittiği için aküsünün çok uzun süre dayamasını isteyenler kendilerine özel akü isteyebiliyorlar. Herhangi bir kutu içine konulacak olduktan sonra kolayca her çeşit akünün standart elemanlardan mağazalarımızda yapılması mümkün.
Çevre bilinci yüksek tüketicilerin kendilerine sorun ettiği şeylerden biri de, pillerin ve akülerin çöpe atılmaması, içindeki ağır metallerin çevreye zarar vermemesi. Eski piller tüketicilerden teslim alınarak usulüne uygun şekilde imha ediliyor."AKKU fit - AküPil " mağazalarımızda akü sorunlarının yüzde 90’ına çözüm buluyoruz. Hem de büyük stoklar tutmadan, orijinal parça aramadan, güç değerlerinden fedakarlık yapmadan ve çok daha ucuza. Tahmin edersiniz ki, orijinal akünün fiyatının yarısı bile standart piller kullanıldığı ve kolay bir işlem yapıldığı için çok karlı kalıyor.

Kullanıcılar açısından bakıldığında ise hizmet mükemmel. Belki eski aküsünü hiç bulamayacak, bulsa bile fiyatından ötürü almaktan vazgeçip elindeki eski cihazı atacakken, bu şekilde makul bir fiyata aküsünü yenilemiş oluyor. Hatta yıllar öncesine göre bugünün standart aküleri daha yüksek kapasiteli olduğu için eskisinden de iyi oluyor. Sonuçta müşteri kendi cihazını kullanabilir hale geliyor.

AKKU fit-Aküpil mağaza ve hizmet konsepti 90’lı yıllarda Almanya’da geliştirilmiş. bayilik vererek hızla yayılmış, Almanya başta olmak üzere İsviçre, Avusturya, Hollanda, Fransa, Belçika’da 300’den fazla bayilik verilmiştir.

 

 

AKKUfit - McBATT TÜRKİYE’DE.

Türkiye distribütörlük anlaşmasını henüz yeni yapmış bulunmaktayız. Bayilik sistemi ile kısa sürede Türkiye genelinde yaygın hizmet ağını kurmayı hedefliyoruz.

AKÜPİL müstakil mağazaların yanı sıra elektronik veya bilgisayar satan mağazaların içinde ‘’corner’’ da verecektir.

Akü tamiri yapan dünyada başka zincir olmadığı için, AKKU fit- AKÜPİL in ülkemizde çok rağbet görmesini bekliyoruz.

Bu benzersiz hizmeti sınırlı sayıda bayii mağazada vermek yerine, çok sayıda toplama noktası oluşturmayı ve akü tamiri yaptırmak isteyen müşterilere yaygın toplama noktalarında ulaşmayı hedefliyoruz.

Müşteri aküsünü bayii mağazalarının yanı sıra toplama noktası olarak çalışan mağazalarda da tamire verebilecek. Mağaza aküyü tamire en yakın AKÜPİL’e gönderecek.

Müşteri tamir edilen aküsünü verdiği mağazadan geri alacak. Bu amaçla elektronik ve cep telefonu mağazaları ile birlikte çalışılabilinecektir. Böylece az sayıda mağazayla tüm yurtta hizmet verilebilecek. Talep arttıkça onu karşılayacak bayii mağazalar da açılmaya devam edecektir.

Akkufit-McBATT Alman elektronik mühendisleri ve pil uzmanları tarafından yıllar süren araştırmalar sonucu geliştirilmiş ve çok sayıda patentle korunan pil ölçüm, revizyon ve puntalama istasyonudur. 1996 yılında piyasaya çıkan Akkufit, bugün birçok ülkede yüzlerce farklı noktada hizmet vermektedir. Dünyada endüstriyel kalitede pil puntalama yapabilen tek cihazdır. Tam otomatiktir, ustalık gerektirmez, kullanım özellikleri kısa surede öğrenilebilir. “Akkufit Partner” olarak adlandırılan işletmecilerin bir kısmı sadece batarya yenileme yaparlar, bir kısmı işlek yerlerde ve alışveriş merkezlerinde açtıkları mağazalarda hem batarya yenileme, hem her türlü pil ve akü satısı yaparlar.

AKÜPİL KONSEPTİ

Akkufit’in Türkiye distribütörü ‘’AKÜPİL Mobil Enerji Elektrik Elektronik İmalat İnşaat İç ve Dış Ticaret Sanayi Limited Şirketi’’dir. Üstün ve rakipsiz Alman Akkufit-McBATT’in ileri teknolojisini kullanarak akü, pil ve bataryaları analiz eder, satar, guruplar ve revizyonunu yapar. AKÜPİL markası, logosu ve “Enerjinizi yenileyin” sloganı, kendine özgü mağaza konsepti ile bayilerinin büyümesini ve hizmet alanını genişletmesini sağlayan bir bayilik sistemidir. Akkufit-McBATT Türkiye’de AKÜPİL adıyla bayilik vererek yayılacaktır.

AKÜPİL MÜŞTERİLERİ

Pil, batarya ve akü kullanan kesimlerin artması nedeniyle birçok kesimden müşterilere gerekli bilgilendirmeler yapılmış ve dönüşler alınarak değerlendirilmiştir.

Teknik servisler, özel ve kamu güvenlik güçleri ve şirketleri, her türlü montaj ekipleri, teknik lise ve üniversiteler, hastaneler, oyuncakçı ve RC araç satıcıları gibi kullanıcı kesimleriyle yapılan görüşmeler AKÜPİL hizmetlerine büyük ihtiyaç olduğunu ve hizmetin duyulmasıyla birlikte talebin artacağını da ortaya koymuştur. Batarya ve pillerini ucuza mal etmek, yenisini bulamadığı bataryasını özel yaptırmak hatta bataryasının veya pilinin orijinalinden daha güçlü olmasını isteyenler AKÜPİL’e geliyor.

Bu haber 7673 kişi tarafından okundu.
Fotoğraflar

EN SON EKLENENLER

YORUMLAR

  1. Mahmut zıpkın 10.06.2016 04:26:53

    Gerçekten çok büyük bir ihtiyaca cevap verecek. Pil hafızası bilgileri , şarj konusunda çok faydalı bir yazı hazırlamışsınız.Tesekkurler.

YORUM YAZ

Reklamlar