Yemek

Gaziantep Simit Kebabı Tarifi

Gaziantep Simit Kebabı Tarifi

Gaziantep’te köftelik ince bulgura simit denir. İstenirse içine kuru nane ve sarımsak yerine mevsiminde tazeleri de kullanılabilir. Arzu edenler veya mangal yakma imkânı olmayanlar bu kebabı fırında da pişirebilir. Simit ve ılık suyu çukur bir kap içine koyun ve 15-20 dakika bekletin. Bu süre içinde simit suyu bünyesine çekecek ve biraz yumuşayacaktır. Sarımsağı dişlere bölün, ayıklayın ve çok ince kıyın. Tuzu ekleyin.

0 yorum Devamı
İftarda ve Sahurda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İftarda ve Sahurda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı suyu en güvenilir ve kolay şekilde tüketicilerle buluşturmayı amaçlayan Waternet’in Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, doğru bilinen yanlışların orucu zorlaştırdığına dikkat çekti ve Ramazan ayında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

0 yorum Devamı
Adana Kebap Tarifi

Adana Kebap Tarifi

Kuzu kaburga ve but tarafından olan 500 gr. Etin sinirleri alınıp temizlenir. Et satır, satır yoksa iri ve kesin bir bıçak yardımıyla, tahta üzerinde, kıyılarak el kıyması haline gEtirilir. Kuyruk yağı da aynı şekilde tahta üzerindeki Ete eklenerek, hepsi karıştırılarak iyice kıyılır. Az tuz, kırmızı biber, karabiber ve arzuya göre 1-2 diş sarımsak da eklenerek, en az 10-15 dakika boyunca, Et özleşene kadar, çok iyi bir şekilde yoğrulur. Üzeri örtülüp buzdolabına alınır ve bir gece dinlendirilir. Beklemeye vaktiniz yoksa en az 1 saat dinlendirilir...

0 yorum Devamı

Diyarbakırlı İsmail Çubuk Ustanın Sur Tatlısı ve Tarifi

Diyarbakırlı İsmail Çubuk Ustanın Sur Tatlısı ve Tarifi

Diyarbakır’a has yöresel Sur Tatlısı. Diyarbakır’a özgü bu tatlı bölgede çok sevilen ve bilinen bir tatlıdır, özellikle kış günlerin ailelerin çok yediği daha çok çocuklarına yedirdikleri bir tatlıdır. tatlığın özelliği içinde bulunan malzemelerin zihin açıtığı ve üşümeyi engellediğidir. Tatlı ilk başıkta bir helva görünümünde olsada içinde serinletici olması bakımından dondurma vardır.Çubuk sur tatlısı malzemlerinin ve yapılışını anlatmaya devam etti.

0 yorum Devamı

Reklamlar