Duyurular

WordPress üzerinden gelen DDoS saldırıları artık şifreli

10.12.2016 - 23:25:43
WordPress üzerinden gelen DDoS saldırıları artık şifreli

2014 yılından bu yana bilinen WordPress Pingback saldırıları, içlerindeki açıklardan faydalanılan kaynakların üçüncü taraf sunucular tarafından saldırıya uğradığı amplifikasyon sınıfı saldırılara dahil olarak biliniyor. WordPress Pingback örneği özelinde ise zayıf noktaları bulunan sunucuların rolünü WordPress içerik yönetimi sistemi (CMS) kullanan ve Pingback özelliği açık olan siteler, yani genellikle bloglar üstleniyor.

Söz konusu özellik, sitelerinde yayınladıkları içeriklerle ilgili gelişmeleri (yorumlar, paylaşımlar vs.) site yöneticilerine otomatik olarak bildirmek amacıyla tasarlanmış. Saldırganlar ise, bu sitelere özel olarak yaratılmış olan ve sahte bir dönüş adresi, yani sistemden gelecek bütün yanıtların alıcısı olacak kurbanın adresini içeren bir HTTP talebi gönderiyor.

Bu da bir botnet kullanmaya gerek kalmadan, çok kuvvetli bir HTTP GET flood saldırısının kolayca ve düşük maliyetle düzenlenebileceği anlamına geliyor. Fakat söz konusu amplifiye HTTP GET talebinin User Agent şeklinde kendine has bir başlığı bulunuyor ve böylece bu tür zararlı sorguların genel trafik akışı içerisinde tespit edilmesi ve bloke edilmesi kolaylaşıyor.

Yakın zamanda gözlemlenen ve hedefi Kaspersky Lab’ın müşterilerinden biri olan bir haber sitesini hedef alan saldırı, aynı metodu kullansa da, klasik bir WordPress Pingback saldırısından farklı olduğu, HTTP yerine HTTPSüzerinden yapıldığı fark edildi.

Yeni keşfedilen şifrelemeli DDoS saldırıları dahil olmak üzere, neredeyse herhangi büyüklük ve şiddetteki DDoS saldırısına karşı, çok katmanlı koruma sağlayan Kaspersky DDoS Protection ile önlem almak mümkün.

Bu haber 1457 kişi tarafından okundu.

EN SON EKLENENLER

Reklamlar