Duyurular

Mercedes’in sürücüsüz otobüsü şehir turunda

21.07.2016 - 11:43:29
Mercedes’in sürücüsüz otobüsü şehir turunda

Mercedes’in sürücüsüz otobüsü şehir turunda

Mercedes-Benz’in otonom otobüsü halka açık yollarda ilk şehir turunu yaptı.

 

 

 

 

Sürücüsüz otomobil teknolojilerine hızla yatırım yapmaya devam eden Mercedes’in Hollanda’nın başkent Amsterdam’da görücüye çıkan otobüsü hem fütüristik iç tasarımı hem de kendi kendine sürüş yeteneği ile büyük ilgi topladı. 

CityPilot adı verilen geleceğin otobüsü, şehir içinde toplu kullanıma hazır ilk sürücüsüz otobüs olarak dikkat çekiyor. Üstelik CityPilot, Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan Haarlem şehrine uzanan 20 kilometrelik ilk yolculuğunu da başarıyla tamamlamış durumda. Mercedes Benz’in piyasaya sürmeye hazırlandığı sürücüsüz otobüsler 43 mph(70 km/s) sabit hızla gidebiliyor.

CityPilot, Mercedes’in bir başka sürücüsüz özellikli Highway Pilot platformuna dayanıyor. GPS, radar ve onlarca kamerayla donatılan otobüs, trafik ışıklarını, yayaları ve yoldaki diğer engelleri algılayabiliyor. Doğrudan şehrin veri ağına bağlı olan otobüs, şehrin trafik bilgileriyle sürekli iletişim halinde geziyor. Yol çukurlarını da algılayabilen CityPilot, yolculara pürüzsüz bir deneyim sağlıyor.

Sürücüsüz desek de yasal zorunluluklardan dolayı otobüste şimdilik daima bir sürücü bulunmak zorunda. Ancak olağan dışı durumlar haricinde sürücünün neredeyse hiçbir müdahalesi bulunmuyor. Halihazırda şehir içinde toplu kullanıma hazır olsa da otobüsün bir müddet daha test aşamasında kalacağı belirtiliyor.

BGR’de yer alan habere göre Mercedes Benz’in sürücüsüz otobüsleri hangi ülkelerde ve ne zaman kullanıma sunacağı ile herhangi bir bilgi bulunmuyor.

 

Bu haber 1400 kişi tarafından okundu.

EN SON EKLENENLER

YORUMLAR

Henüz yorum eklenmemiş.

YORUM YAZ

Reklamlar