iOS 10 ile gelen 20 yeni özellik

16.06.2016 - 18:15:31
iOS 10 ile gelen 20 yeni özellik

iOS 10 ile gelen 20 yeni özellik

Apple iOS 10 ile gelen yeni özellikler.

 

 

,

Apple her yıl geleneksel olarak düzenlediği WWDC geliştirici konferansını bu yıl da gerçekleştirdi. Şirket konferansta, watchOS, MacOS ve tvOS platformları için iyileştirmeler ve yeni işlevler gibi diğer önemli duyuruların yanı sıra,  yeni mobil işletim sürümü iOS 10 ile gelen onlarca değişikliklerin detaylarını da açıkladı.

 

 

1. Kameraya geçiş için yeni kilit ekranı kısayolu

Uzun bir süredir iPhone’un kilit ekranında kameraya geçmek için ekranı yukarıya kaydırmak gerekiyor. Şimdi ise iOS 10 ile kilit ekranında sağa veya sola kaydırarak direkt kameraya geçebilirsiniz.

 

2. Uyandırmayı kaldırın

iOS 10 ile iPhone kullanıcıları cihazı sadece eline aldıklarında ekranı uyandırmak mümkün olacak. Telefonda bulunan jiroskop ve ivmeölçer kullanarak, iPhone otomatik olarak ekranı uyandıracak. Bu özellik aktif edildiğinde Home tuşu kullanılamayacak.

 

3. Widget’lar

Geç olsa da, Apple nihayet iOS’da gerçekten çekici widget sunmaya başladı. 

 

4. Ayrılmış Widget bölmesi

 

5. 3D Touch kilit ekranı

3D Touch ve kilit ekranı iOS 10 ile entegre çalışacak.  Kilit ekranında bildirimler 3D Touch aracılığıyla zengin ve işlevsel önizleme ile açılabilecek. Örneğin, yeni bir metin mesajı geldiğinde 3D Touch ile küçük bir pencere önizleme açmak ve doğrudan cevap yazmak mümkün olacak.

 

6. Safari Apple Pay

Android Pay gibi Apple Pay da mobil web siteleri içinde doğrudan ödeme seçeneği olarak kullanılabilecek. 

 

7. Yeni Home uygulaması

Yeni Home uygulaması ev otomasyonunu daha kolay ve daha yaygın olarak erişilebilir yapmak amacı ile iOS 10’a ilave ediliyor. Evin her bölümü için işe yaramaz birçok uygulama yerine Home uygulaması üzerinden evin her yeri yönetilebilecek.

 

8. Müzik uygulaması yeniden tasarlandı

Eğer iOS üzerindeki Müzik uygulamasını yakın zamanda kullandıysanız, kafa karıştırıcı ve karmaşık olduğunu anlarsınız.  Apple iOS 10 ile müzik uygulaması çok daha basit bir kullanıcı arayüzü sunuyor ve içeriğe daha çok odaklanıyor. 

 

9. Haber uygulaması da yeniden tasarlanmış

 

10. Fotoğraf uygulaması artık gerçekten akıllı

Google’ın adını taşıyan uygulamasından yola çıkılarak, iOS 10 Fotoğraflar  yüzleri, nesneleri, yerleri ve diğerlerini tanımak ve bunu aranabilir hale getirmek için yapay zeka özelliğine sahip. Bu uygulama aynı zamanda belirli kişileri, gezileri, konuları ve görüntüleri alakalı albümlere ekleyebiliyor.

 

11. Geliştirilmiş QuickType klavye

Fotoğraflar uygulaması gibi, aynı zamanda Apple tarafından yerleşik sunulan QuickType klavye de akıllı oluyor. IOS 10’da, QuickType yazdığınız dili tanıyarak elle aralarında geçiş yapmadan farklı dillere otomatik geçiş yapacak.  

 

12. Geliştirilmiş Haritalar

Haritalar, üçüncü taraf uygulamalar ile entegre edilebilecek.

 

13. Siri artık üçüncü şahıslara açık

Siri ile ilgili bir diğer önemli duyuru geliştiricilere açık olması oldu. iOS 10 ile beraber herhangi bir üçüncü taraf uygulama geliştiricisi potansiyel uygulamanın kullanıcılara üstün bir deneyim sunmasını sağlayabilecek. iOS 10’da Siri başlıca yeni alanlara genişletilebiliyor ve kullanmayı sevdiğiniz uygulamalarla birlikte çalışarak daha da fazla iş başarabiliyor. Bir ilk olarak, geliştiriciler Siri’nin zekasına dayanarak uygulamalar geliştirebiliyor ve kullanıcıların yalnızca seslerini kullanarak doğrudan uygulamalarla etkileşim kurmalarını sağlayabiliyor. SiriKit sayesinde geliştiriciler, uygulamalarını mesajlaşma, telefon aramaları, fotoğraf arama, araç rezervasyonu yapma, kişisel ödemeler ve antrenmanlar için Siri’yle çalışacak şekilde veya araba üreticilerine ait uygulamalarda CarPlay uygulamalarını kontrol etmek, klima ayarlarına erişmek ya da radyo ayarlarını değiştirmek için kullanabilecekler.

 

14. Mesajlar ve kabarcık boyutları

Mesajlar uygulamasında baloncukların boyutunu ayarlayabiliyorsunuz. En sık kullanılan iOS uygulaması olan Mesajlar, iOS 10 ile animasyonlu ve kişisel yollarla ailenize ve arkadaşlarınıza daha anlamlı ve eğlenceli mesajlar göndermenizi sağlıyor.

 

15. Mesajlar ve el yazısı

Yeni mesaj uygulaması özellikleri arasında el yazısı ile mesaj gönderme özelliği de bulunuyor.

 

16. Mesajlar ve tam ekran efektleri

Mesajlar, özel bir kutlama yapmak için tüm ekranı kaplayan balonlar, konfetiler veya havai fişekler gibi güçlü animasyonlar içeriyor.

 

17. Mesajlar ve Görünmez Mürekkep

Mesaj uygulaması ayrıca, mesaj gönderdiğiniz arkadaşınız parmağını mesajın üzerinde kaydırdığı zaman ortaya çıkan görünmez mürekkep ve daha kişisel bir dokunuş için el yazısıyla alınmış notlar içeriyor.

 

18. Mesajlar ve Tapback

Tapback özelliği yalnızca bir dokunuşla hızlı ve basit bir şekilde yanıt verme imkanı sunuyor ve zengin bağlantılar, sohbetinizi kapatmadan içerikleri görmenizi ve medya içeriklerini oynatmanızı sağlıyor.

 

19. Mesajlar ve Etiketler

Mesajlar uygulamasından ayrılmadan sohbetlere etiket yapıştırma, GIF’leri hızla kişiselleştirme, fotoğrafları düzenleme, ödeme yapma, akşam yemeği veya sinema planı yapma gibi olanaklarla kullanıcıların bir mesaj dizisinde daha eğlenceli yollarla iletişim kurabilmelerini sağlamaları için geliştiricilere yeni fırsatlar sunuyor.

 

20. Mesajlar ve emoji

Otomatik öneriler, sözcükler yerine emoji kullanmayı kolaylaştırıyor. Emojileri cümle içinde sözcük yerine sizi daha iyi tanımlayabilecek.

 

 

Bu haber 9081 kişi tarafından okundu.

EN SON EKLENENLER

YORUMLAR

Henüz yorum eklenmemiş.

YORUM YAZ

Reklamlar