Anne Çocuk

Bebeğinizi banyo yaptırırken nelere dikkat etmelisiniz?

8.07.2016 - 15:01:33
Bebeğinizi banyo yaptırırken nelere dikkat etmelisiniz?

Bebeğinizi banyo yaptırırken nelere dikkat etmelisiniz?

Birçok bebek su ile oynamaktan çok hoşlanır ve su bebekleri çok ama çok rahatlatır. Peki, bu keyifli dakikalarda bebeğiniz yeteri kadar güvenli mi?

 

 

 

 

 

Banyo zamanı bebeklerin en keyifli anlarından biridir. Suyun pozitif enerjisini ve herkesin onunla ilgilenmesini oyuna ve neşeye çevirirler.

Fakat büyüklerin dediği gibi su ile şaka olmaz. Bu nedenle bebeğinize banyo yaptırırken dikkat etmeniz bazı şeyler var. Bu detaylara dikkat etmediğinizde sonuçları hem sizin hem de bebeğiniz için sağlıklı sonuçlar doğurmayabilir.

• Bebeğinizin banyosunu hazırlarken ilk olarak onun güvenliğini oluşturmalısınız. Banyoya başlamadan önce banyo sırasında sizin ihtiyacınız olacak bebeğiniz ile ilgili olan her şeyi yanınıza almalısınız. Kıyafetleri, bezi, şampuanı, sabunu, havlusu, lifi vs.

• Onu küvetinin içinde kesinlikle yalnız bırakmamalısınız. Ani bir hareketle bebeğiniz suya düşebilir, ayağı kayabilir. Telefon veya kapı çalması durumunda dahi eğer çok gerekliyse mutlaka bebeğinizi havluya sarıp yanınıza almalısınız.

• Bebeğinize banyo yaptırdığınız odanın sıcaklığı 22-24 derece aralığında olmalı banyo suyu sıcaklığı ise 36-38 derece sıcaklığında olmalıdır.

• Bebeğiniz artık oturabiliyor veya ayakları üzerinde dikilebiliyorsa küvetin içine mutlaka kaydırmaz banyo paspaslarından koymalısınız. Ayağı kayıp düşebilir.

• Küvetinin içine su doldurulması onun çok hoşuna gidecektir. Su ile oynarken çocuklar özgürlüklerini yaşarlar. Fakat küvetin için 10 cm’den fazla su koymamalısınız. Boğulma riski yükselir ve tehlikeli olabilir.

• Kullanacağınız şampuan ve sabun bebeğinizin cildine uygun ona özel ürünler olmalıdır. Cildini tahriş edecek ağır kimyasal ürünlerden kaçınmalısınız.

• Elektrikli aletleri küvetin etrafından uzak tutmalısınız. Kısa devre yapma riskine karşı saç kurutma makinesi, prize takılı fiş gibi şeyleri küvetten uzaklaştırmalısınız.

Bu haber 1321 kişi tarafından okundu.

EN SON EKLENENLER

YORUMLAR

Henüz yorum eklenmemiş.

YORUM YAZ

Reklamlar