Anne Çocuk

Diyette asla tüketmeyin çünkü

28.06.2016 - 00:00:28
Diyette asla tüketmeyin çünkü

Diyette asla tüketmeyin çünkü

Şekerin, kilo problemlerinin yanı sıra, kanser riski ve gibi en çok korkulan hastalıklarla bağlantısı olduğu söylendi.

 

 

 

 

Uzman isyen Aslıhan Küçük, çağın sorunu şeker bağımlığı konusunda yaptığı değerlendirmede, özellikle üzüntü, stres, huzursuzluk, duygusal boşluk gibi durumlarda tatlı isteğine karşı koymanın neredeyse imkansız olduğunu söyledi.

"Bunun nedeni şekerli bir şey yediğiniz , beyindeki dopamin salınımı uyarılır, bu da sizin mutlu ve huzurlu hissetmenizi sağlar" diyen Küçük, "Beyin bu hissi tanır, sever ve daha da fazlasını istemeye başlar. Bunu öğrenmek sizi korkutabilir fakat birtakım uyuşturucu maddelerin de beyinde şeker ile aynı bölgeleri uyarabildiği bilinmektedir" ifadelerini kaydetti.

Yapılan son araştırmaların şekerin kilo problemlerinin yanı sıra, böbrek hasarları, kanser riski ve  gibi en çok korkulan hastalıklarla bağlantısı olduğunu ortaya çıkardığını anlatan Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, "Siz de sağlıklı yollarla şeker alışkanlıklarınızı bırakıp sağlıklı yaşam yolunda bir adım atmaya ne dersiniz? Unutmayın bu durumu kontrol altına almak bazı küçük davranış değişiklikleriyle tamamen sizin elinizde" dedi.

Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, şeker alışkanlığından kurtulmak için yapılabilecek başlıca değişiklikleri ise şöyle sıraladı:

Tatlı yemeden meyve yiyin

Sağlıklı kurutulmuş meyveler veya yaş meyveler gibi doğal olan işlenmemiş besinleri tercih etmeye çalışın. Onların tatlı olduğunu düşünüp tatlı ihtiyacınızı sağlıklı bir şekilde kandırabilirsiniz. Ayrıca bir süre sonra alıştığınızı, böylelikle bir tatlı veya pastayı yemeden önce tatlı isteğinizi kesmiş olduğunuzu göreceksiniz. Siyah kuru üzüm, yaban mersini, kuru kayısı, kuru hurma, ananas, şeftali, armut bu gibi durumlarda tüketebileceğiniz meyvelere örnek olarak verilebilir. Ara öğünlerinizde ölçülü bir şekilde meyvelere yer vermeli, yanında süt, yoğurt, kefir veya ceviz, badem tüketmelisiniz.

Şekeri hayatınızdan çıkarın

Burada en önemli amacımız şeker alımını yarı yarıya azaltmak. Her zaman tükettiğiniz şekerli gıdaların miktarını yarı yarıya azalttığınızda, şekeri kolaylıkla hayatınızdan çıkartabildiğinizi göreceksiniz. İşte bu başarabileceğinizin en büyük göstergesidir. Bu alışkanlığı birdenbire kazanmayı beklemeyin. Biraz zaman alacaktır ancak uygulamaya sabırla devam etmelisiniz. Bu durumda da sütlü tatlılar ve meyve tatlıları gibi sağlıklı olanlar tercih edilmeye çalışılmalıdır. Eğer tamamen kendi isteğinizle bir kase sütlaç yemek yerine yarım kase sütlaç yemeye karar verirseniz bu her açıdan önemli bir adım olacaktır.

Porsiyonları paylaşın

Lütfen kalorilerin paylaştıkça azaldığını aklınızın bir köşesine kaydedin. Çok sevdiğiniz şekerli bir besini sevdiklerinizle paylaşmanın verdiği mutluluğu asla göz ardı etmeyin. Beslenmede ölçü önemlidir. Porsiyonlarınızı küçültmeye çalışın. İlerleyen zamanlarda daha küçük miktarlarla da aynı mutluluğu yakaladığınızı hissedeceksiniz.

Ağır tatlılara alternatif öneriler

Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, doğal fıstık ezmesi, armut tatlısı ve meyve cipsi tüketilmesini önerdi. Küçük, "Doğal fıstık ezmesi tarifi ile tatlı isteğinizi anında bastırmanız mümkün. Rondodan geçirdiğiniz yarım kilo yer fıstığına 1 yemek kaşığı bal ekleyip karıştırın. Bu karışımdan 1 tatlı kaşığı yediğinizde yeterli geleceğini göreceksinizdir.

Bir başka bir tarifimizse armut tatlısı. Ortadan ikiye böldüğünüz armutların göbeğini hafifçe oyun. Üzerine toz tarçın serperek fırın torbasına yerleştirin. 200 derecelik fırında 15 dakika pişirdikten sonra servis tabağına aldığınız armutların göbeğine 1 tatlı kaşığı light labne ilave edin ve en son 1 tatlı kaşığı bal ya da pekmez ilave ederek yiyebilirsiniz. Aynı tatlıyı ayva, elma, ananas ile de deneyebilirsiniz.

Yine meyveleri dilimleyip fırınlayarak, suyunun uçmasını sağlayıp daha şekerli olduğu hissini yakalayabilirsiniz. Örneğin ananas, elma veya istediğiniz bir meyveyi ince ince dilimleyerek üzerine biraz vanilya ve tarçın gezdirerek 5 dakika fırınlayın. Meyve cipsinizin üzerine isteğinize göre hindistan cevizi ve kakao da serpiştirebilirsiniz" şeklinde konuştu.

Bu haber 4525 kişi tarafından okundu.

EN SON EKLENENLER

YORUMLAR

Henüz yorum eklenmemiş.

YORUM YAZ

Reklamlar