Duyurular

Kullanıcı bilgileri çalan Windows 10’un başı dertte

21.07.2016 - 12:43:56
Kullanıcı bilgileri çalan Windows 10’un başı dertte

Microsoft, Windows 10 kullanıcılarının attığı her adımı takip ediyor ve kullanıcıların gizliliğini tehlikeye sokan veriler topluyor.

Yaklaşık 1 sene önce kullanıma sunulan ve Ağustos ayına kadar ücretsiz olarak indirilebilen Windows 10, kullanıcı gizliliği konusunda birçok kurum ve kuruluştan uyarı aldı. İddia edilene göre kullanıcıların tüm özel dosyalarını, internet kullanım geçmişini ve hatta şifrelerini bile kayıt altına alan Windows 10, şimdi de Fransa’nın Ulusal Enformasyon ve Özgürlük Komisyonu’ndan uyarı aldı.

Komisyon, Windows 10’da düzeltilmesi gereken şeyleri şu şekilde sıraladı:

Gereksiz ve aşırı bilgi toplanması: Microsoft, Windows 10 kullanıcılarının attığı her adımı takip ediyor ve kullanıcıların gizliliğini tehlikeye sokan veriler topluyor. Toplanan veriler Windows 10’un geliştirilmesi, sorunların algılanması için kullanılan kanal aracılığıyla Microsoft’a gönderiliyor. Bu kanalın hata saptama amacıyla kullanılmasından ötürü, gönderilen her veri ve bilgi inceleniyor. Oysa ki Windows 10’un topladığı verilerin sadece çok küçük bir bölümü hata saptanması için gerekli.

Güvenlik eksikliği: Microsoft, online servislerini kullanan kullanıcılarından sadece 4 karakterli şifre istiyor. Ödeme bilgilerinin bulunduğu, satın alım işlemlerinin yapıldığı bu servislerin güvenliği 4 karakterli şifreler tarafından sağlanamaz. Sistemde giriş deneme sınırının bulunmaması da, şifreyi daha yetersiz kılıyor.

Kullanıcı rızasını önemsememek: Windows 10 yüklendiği an o sisteme özel olarak reklam ID’si oluşturuluyor. Bu reklam ID’si, Microsoft’un daha kaliteli reklamlar kullanması için topladığı bilgileri barındıran özel bir depolama alanı olarak kullanılıyor. Bilgiler kullanıcının rızası olmadan, anlık hareketleri izlenerek toplanıyor. Bu durum da Microsoft’un daha fazla para kazanmak için kullanıcı rızasını hiçe saydığını gösteriyor.

Avrupa dışına bilgi gönderilmesi: Windows 10’un,  Amerika’da bulunan Microsoft sunucularına güvenli hat üzerinden bilgi gönderdiği iddia ediliyor. Güvenli hat kullanımı, Windows 10’un kullanıma sunulduğu tarihte mümkündü fakat 6 Ekim 2015 tarihinde açıklanan Avrupa Adalet Divanı kararından sonra Microsoft’un güvenli hat kullanmasına imkan yok. Yani veri transferi sırasında bilgi hırsızlığı yapılabilir.

Komisyon tarafından yayınlanan açıklamanın ardından Microsoft tarafından da cevap geldi. Güvenli hat kullanımının ne kadar önemli olduğunu bildiklerinden bahseden Microsoft yetkilileri, yeni bir güvenli hat kurulması için çalışmalara destek verdiklerini belirttiler. Aynı zamanda kullanıcı gizliliğini de arttırmaya çalıştıklarını açıklayan yetkililer, Privacy Shield’ı (Mahremiyet Kalkanı) Windows 10’a uyarlamaya çalıştıklarını söylediler.

Ulusal Enformasyon ve Özgürlük Komisyonu, sıraladıkları sorunların düzeltilmesi ve açıklama yapılması için Microsoft’a tam 3 ay süre tanıdı. Microsoft yetkililerini ise gelecek ay yayımlanacak güncellemeyle birlikte tüm kullanıcı gizliliği sorunlarının ortadan kalkacağını açıkladı.

Bu haber 727 kişi tarafından okundu.

EN SON EKLENENLER

YORUMLAR

Henüz yorum eklenmemiş.

YORUM YAZ

Reklamlar