Duyurular

CIA silahları karaborsada satılmış!.

28.06.2016 - 00:52:18
CIA silahları karaborsada satılmış!.

CIA silahları karaborsada satılmış!.

ABD’nin Suriyeli muhaliflere verilmek üzere gönderdiği silahların Ürdün’de karaborsada satıldığı ortaya çıktı. Olayın duyulmasının ardından soruşturma açıldı ve bazı görevliler tutuklandı..

 

 

 

 

Muhaliflere gönderilen silahlar, Ürdün karaborsasında satıldı. ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA ve Suudi Arabistan tarafından Ürdün’e gönderilen silahların bir kısmının ortadan kaybolduğu ortaya çıktı. Yapılan araştıramlar neticesinde kaybolan silahların sistematik bir şekilde ürdün istihbaratı çalışanlarınca ülkenin karaborsasında satıldığı belirlendi..

Ürdün istihbaratı çalışanlarının karaborsada sattığı silahlar arasında, kalaşnikoflar ve havan toplarının da olduğu belirtiliyor. ABD’li ve Ürdün’lü yetkililerden edinen bilgilere göre, Amman’da 2’si ABD’li eğitmen olmak üzere 5 kişinin öldüğün saldırıda bu silahların kullanıldığına inanıyor.

Muhaliflerin eğitilmesini ve silahlandırılmasını içeren "timbır saykamur" adlı program 2013 yılında başlatılmıştı. Programa başta CIA ve Suudi Arabistan olmak üzere bazı Arap ülkelerinin istihbaratları da katılmıştı. Bu programın , DAEŞ’le mücadeleye destek olması için yapılan eğit donat programından farklı bir program olduğu belirtiliyor...

.

Bu haber 5172 kişi tarafından okundu.

EN SON EKLENENLER

YORUMLAR

Henüz yorum eklenmemiş.

YORUM YAZ

Reklamlar