Duyurular

Htc Vive Fiyat ve Özellikleri, Türkiye’den Nasıl Satın Alınır

14.06.2016 - 15:10:20
Htc Vive Fiyat ve Özellikleri, Türkiye’den Nasıl Satın Alınır

 

 

Htc Vive Nedir? Htc Vive Fiyat ve Özellikleri, Htc Vive Türkiye’den Nasıl Satın Alınır

Bu yazımda size, Htc’nin, Valve firması ile ortak geliştirdiği üst segment sanal gerçeklik gözlüğü HTC Vive incelemesi konusunu tüm yönleri ile ele alacağım. Özellikle fiziksel vücut hareketlerini de takip etmesi ile dikkat çeken HTC Vive, üst segment sanal gerçeklik gözlükleri arasında yer alıyor. Htc Vive fiyat, Htc Vive özellikleri, Htc Vive satın alma işlemi gibi bir çok sorunuzu yanıtlayarak gözlük hakkında bilmeniz gereken herşeye değinmeye çalışıp gelişmeler oldukça makalemi güncelleyeceğim.

Htc Vive fiyat politikasına yazımın ilerleyen kısımlarında detaylıca değineceğim ancak merak eden kullanıcılarımız için HTC Vive fiyatı 799$

 

HTC Vive Nedir? 

Htc Vive, Htc firmasının, Valve firmasının bir kolu SteamVR firması ile ortak geliştirdiği bir sanal gerçeklik gözlüğüdür.

 

 

Gözlük ilk olarak 2015 Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtıldı. Htc Vive özelliklerikonusunda geçmeden önce, eğer sanal gerçeklik gözlüğü sektörününü takip ediyorsanız, Htc Vive gözlük, Google Cardboard ve Samsung Gear Vr‘dan çok daha üstün, Playstation Vr’dan az üstün ve Oculus Rift’e kesinlikle rakip bir gözlük diyebilirim.

 

Gözlüğün en büyük avantajı vücut hareketlerinizi de sanal dünyaya entegre ediyor olması. Yani bir oyun oynarken eğildiğinizde, oyunda da aynı anda eğiliyorsunuz, yan yatınca oyunda da yat yatıyorsunuz. Htc Vive bu takibi oda köşelerine yerleştirilen baz istasyonları ile gerçekleştiriyor.

Htc Vive gözlüğü kullanabilmeniz için üst seviye ekran kartı içeren bir bilgisayara ihtiyacınız oluyor. Bu konuya, yazımın ilerleyen kısımlarında değineceğim.

Valve tarafından yayınlanan aşağıdaki video “Htc Vive nedir ?” sorusunun yanıt bulmasında size yardımcı olacak.

 

 

 

Yukarıdaki videoda, gözlük ile yaşayabileceğiniz bazı oyun tecrübelerine yer veriliyor. Dikkat ederseniz, gözlük eğilip kalmanızı, elinizdeki kontrolcüler sayesinde el hareketlerinizi algılıyor.

HTC Vive Özellikleri

Htc Vive’ın en büyük özelliği vücut hareketlerinizi algılayabiliyor olması. Htc Vive’i satın aldığınızda kutu içeriği olarak yukarıdaki fotoğrafta göreceğiniz, baz istasyonları, gözlük ve iki adet kontrol kolu geliyor.

Htc Vive sistem gereksinimleri olarak minimum aşağıdaki özellikleri içeren bir bilgisayara sahip olmanız gerekiyor.

  • Ekran Kartı: Minimum: NVIDIA GeForce GTX 970 / AMD Radeon R9 290 yada daha üst modeller
  • İşlemci: Minimum Intel i5-4590 / AMD FX 8350 yada daha üst modeller
  • RAM: 4GB ve üzeri
  • Video Çıkışı: HDMI 1.4
  • USB Çıkışı: 1 adet USB 2.0 yada USB 3.0
  • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1 yada daha üst bir Windows Sürümü

Bu sayfadan (SteamVR Performance Test) bilgisayarınızın Htc Vive’i çalışmak için yeterli olup olmadığını test edebilecek aracı indirebilirsiniz.

 

 

Htc Vive çözünürlük olarak toplamda 2160 x 1200 pixel sunuyor. Buda göz başına 1080 x 1200 pixel çözünürlük anlamına geliyor. Htc gözlük ayrıca  90hz’lik bir yenileme hızı sunuyor. ( Oculus Rift 90 HZ, Playstation Vr 120HZ yenileme hızı sunuyor)

Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi gözlükten 3 adet kablo çıkıyor. Bu kablolardan birisi gözlüğün güç kablosu iken, bir tanesi bilgisayarınızın HDMI portuna, son kablo ise bilgisayarınızın usb portuna bağlanıyor.

 

Htc Vive Phone Services adı verilen yazılım Android ve iOS u destekliyor. Bu yazılım gözlüğü kullanırken telefonunuza gelen bildirim ve mesajların gözlük ekranında görüntülenmesini sağlıyor. Böylece her bildirimde gözlüğü çıkarmanıza gerek kalmıyor ve önemsiz bildirimler için oyununuzu yarıda kesmek zorunda kalmıyorsunuz.

Htc Vive, gözlük üzerinde ve yanlarında bulunan cırtcırtlı bantlar ile kafanızı üstten ve yanlardan sarıyor. Ayrıca, Htc Vive ağırlık olarak Oculus Rift ve Playstation Vr’dan ağır. Ancak gözlüğe adapte olduğunuzda bu ağırlığı hissetmeyeceğiniz aşikar.

Htc Vive Nasıl Çalışıyor? 

Htc Vive’ı kullanmak için öncelikle gözlüğü kullanacağınız odanın köşelerine baz istasyonlarını yerleştirmeniz gerekiyor. Gözlüğü bilgisayara bağladıktan sonra oldukça kolay bir kurulum ile gerekli yazılımlar kuruluyor.

Baz istasyonları güç kablosu içeriyor ancak veri transferini wireless ağ üzerinden sağlıyor, buda kablo karmaşasının fazla olmaması için bir avantaj sayılabilir.

Htc Vive baz istasyonları 15 metrekare sınırları içerisindeki tüm hareketlerinizi algılayabiliyor. Burada merak edilen bir şey var. Gözlüğü kullanırken bir oyun oynadığınızı düşünün. Oyunda yürümeniz, yerden bir şey almanız, kolunuzu hızla hareket ettirmeniz gerekecek. Bu durumda etrafınızdaki nesnelere yada duvara çarpabilirsiniz.

Htc Vive Chaperone Mode adı verilen bir özellik ile gözlüğü kullanırken kaza geçirmenizi önlüyor.

 

Öncelikle baz istasyonlarının kapsama alanının, rahatça hareket edebileceğinizboş bir alan olması gerekiyor. Yukarıdaki fotoğrafta görebileceğiniz gibi, kapsama alanı dışına çıkarken açık mavi bir ekran belirerek, sanal dünya ile gerçek dünya birleştiriliyor. Böylece duvara vurmanıza engel olunmuş oluyor.

Yani oyun oynadığınızı düşünün, odada yürüdünüz duvara çok yaklaştınız otomatik olarak oyundaki ekran transparan bir hal alarak gözlükteki ekranda odayı görüyorsunuz böylece duvara yaklaştığınızı anlıyorsunuz. Htc Vive bunu, gözlük önüne yerleştirilmiş kamera yardımı ile yapıyor.

Htc Vive özelliklerinden birisi olan Chaperone Mode ‘un nasıl çalıştığı ile ilgili aşağıdaki video birçok şeyi açıklıyor.

 

HTC Vive Fiyat Politikası

Htc Vive özellikleri konusunda şu an için piyasadaki en iyi sanal gerçeklik gözlüğü diyebilirim. Bunu söylememdeki en büyük nedenlerden birisi baz istasyonlarının fiziksel olarak hareket etmenize de olanak tanıyor olması. Bu özellikler Htc Vive fiyat politikasına da etki ediyor.

Htc Vive fiyat olarak 799 dolarlık (Yaklaşık 2400tl) bir etikete sahip. Htc Vive Türkiye‘de henüz satışa sunulmadı.

Htc Vive fiyat olarak Oculus Rift ve Playstation Vr’dan daha pahalı. Oculus Rift 599 dolar, Playstation Vr ise 399 dolarlık fiyat ile satışa sunulmuş idi.

 

Htc Vive için 799 dolar ödediğinizde yalnızca gözlük, kontrol kolları ve baz istasyonlarını alıyorsunuz. Gözlüğü kullanmanız için üst seviye bir oyun bilgisayarına ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

MSI, DELL, HP gibi firmalar Htc Vive destekleyen bilgisayarları piyasaya sürmeye başladı. Htc Vive’ın kendi sitesinde önerdiği bilgisayarları buradan görüntüleyebilirsiniz. (Vive Optimized Pc) Bu bilgisayarların fiyatları da 1000 dolar civarında. (yaklaşık 3000 tl)

Hem Htc Vive gözlük hemde ona uyumlu bir bilgisayar almak istediğinizde (monitör hariç) 1800 $ gibi bir bedel ödemeniz gerekiyor. (800 dolar gözlük, 1000 dolar bilgisayar) Buda yaklaşık 5400 TL gibi bir bedel demek oluyor.

Bir diğer yandan, Htc Vive sanal gerçeklik gözlüğünü alacak kişilerin hali hazırda oyun bilgisayarları olduğunu düşünüyorum. Oyun sektörünü yakından takip eden oyuncular, zaten belirtilen özellikte bilgisayarlara sahipler.

HTC Vive Satın Al

Öncelikle Htc Vive 29 Şubat 2016 tarihi itibari ile ön siparişe sunuldu ve ön siparişler 15 dakika gibi kısa bir sürede tükendi. Şubat’ta sipariş edilen gözlükler Nisan ayı itibari ile kullanıcılara kargolanmaya başladı.

Htc Vive Türkiye‘de resmi olarak satışa sunulmadı. Htc Vive satın almak için aşağıdaki ülkelerden birisinde yaşıyor olmanız gerekiyor.

Avustralya, Belçika, Kanada, Danimarka, Fransa, Almanya, İzlanda, İrlanda, İtalya, Hollanda, Yeni Zelanda, Polonya, İspanya, İngiltere, Avusturya, Norveç, İsveç, İsviçre, Filandiya, Amerika Birleşik Devletleri

Htc Vive Türkiye’de sahibinden.com gibi sitelerde satılıyor. Ancak Türkiye’de resmi olarak satılmadığı için absürt fiyatlara site üzerinden satışa çıkarılmış.

 

Dolayısı ile yurt dışına giden bir kişi iseniz, yukarıdaki ülkelerden birisinden ürünü almak daha mantıklı. Listede olan ülkelerden birinde iseniz, ürünü site üzerinden bugün satın aldığınızda, Haziran ayı içerisinde kargo yapılması vaad ediliyor.

HTC Vive Oyunları

Htc Vive, Steam tarafından geliştirildiği için oyun konusunda oldukça kabarık bir listesi var. Öncelikle ürünü ilk satın aldığınızda, Job Simulator, Fantastic Contraption ve Tilt Brush oyunlarını ücretsiz olarak alıyorsunuz.

Sanal gerçeklik yeni yeni yaygınlaşmasından dolayı, çoğu oyun geliştirilme aşamasında. Ancak Htc Vive sanal gerçeklik gözlüğünü satın aldığınızda hala oynayabileceğiniz bir çok oyun var.

Htc Vive için Cloudhead Games firması tarafından geliştirilmiş Call of the Starseed macera oyununun tanıtım videosu:

 

Yukarıdaki oyunda amaç kaybolan kız kardeşinizi bulmak. Oyun özel olarak Htc Vive için geliştirilmiş. Böylece oyun odanızda vücut hareketlerinizde algılanarak tam bir sanal gerçeklik deneyimi yaşayabiliyorsunuz.

Oculus Rift oyun konusunda şu an için daha zengin görünse de, Htc Vive’de oyun içerisinde yürümeniz ve istediğiniz açı ile oyun oynamanız, oyuncuları ve oyun geliştiricilerini heyecanlandırıyor. Buda daha iyi ve gerçekçi oyun deneyimine sahip olmanızı sağlıyor.

Htc Vive oyun konusunda iyi ancak oyun harici alanlarda da kullanmanız mümkün. Örneğin gözlük yaygınlaştıkça endüstri alanında da oldukça aktif şekilde kullanılacağını düşünüyorum.

Htc Vive’ın endüstride kullanımına örnek verecek olursam, ünlü ev mobilya firması IKEA sanal gerçekliğin popülaritesinin hızla artmasına duyarsız kalmadı ve Htc Vive için mutfak uygulaması geliştirdi.

Ücretsiz olan uygulamada, ikea mutfaklarını Htc Vive sanal gerçeklik gözlüğü’nü kullanarak kafanıza göre tasarlayabiliyorsunuz.  Mutfak dolaplarını istediğiniz renklere boyayabiliyor, yükseklik ve genişliklerini ayarlayabiliyorsunuz.

İkea İsveç’in Genel Müdürü Jesper Brodin “Sanal gerçekliğin hızla geliştiğini ve 5-10 yıl içerisinde insanların hayatlarına tamamen entegre olacağını” belirtti.

Gelecek aylarda, otomobil firmaları, mobilya firmaları bu tür uygulamalar geliştirerek kendi istediğiniz üretimi seçmenizi sağlayacak ve size göre üretim yapacak.

Htc Vive Donanımları

Arka arkaya tanıtılan sanal gerçeklik gözlüklerine oyun kolu geliştirici firmalar da duyarsız kalamıyor. Yukarıda açıkladığım gibi Htc Vive Kutu İçeriği‘nde 2 adet kontrol kolu geliyor. Bunları elinize aldığınızda bulunduğunuz oyunda el hareketleriniz ile kontrol yapabiliyorsunuz.

Şimdi de Htc Vive ile oyun oynarken yalnızca ellerinizin değil, kol hareketlerinizin de algılandığını düşünün. Htc Vive için ManusVr firması tarafından geliştirilen kontrol eldivenleri ile el ve kol hareketleriniz algılanıyor.

Şu anda geliştirilme aşamasında olan kolun yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Oyunlara farklı bir deneyim getirecek kolun örnek kullanımı ile ilgili video:

 

Htc Vive için geliştirilme aşamasında olan bir diğer donanım ise gözlüğü kullanırken kablo kalabalığından kurtulmanızı sağlıyor. Scalable Graphics firması tarafından geliştirilen bir ünite ile Htc Vive gözlüğü kullanırken kablo ile bilgisayara bağımlı kalmanıza gerek kalmıyor. Örnek videoyu bu bağlantıdabulabilirsiniz.

Gözlük ile bilgisayar arasındaki veri transferi 16ms lik bir gecikme ile wireless üzerinden sağlanıyor. Bu gecikme gözle algılanamayacak kadar küçük bir değere denk geliyor.  Video’da göreceğiniz ünite şu an için büyük görünse de geliştirme aşaması ilerledikçe daha ergonomik bir yapıya sahip olacaktır.

SONUÇ

Htc Vive özellikleri bakımından Oculus Rift’e birebir rakip. Hatta bazı konularda Oculus Rift’ten daha iyi. Htc Vive fiyat konusunda 799$ bedeli bence hak ediyor. Özellikle Steam gibi oyun konusunda lider firmalardan birisinin desteğini arkasına alması gözlüğün gelecekte çok başarılı yerlere gelmesine yardımcı olacağını düşünüyorum.

Htc Vive Türkiye satışı konusunda firma tarafından henüz herhangi bir açıklama yapılmadı. Bu nedenle gözlüğü Türkiye’de yasal yollar ile satın almamız için daha beklememiz gerekiyor.

Sanal gerçeklik gözlüğü seçimi yapılırken, oyuncuların bir çok farklı beklentisi oluyor. Htc Vive gerek fiziksel hareketlerinizi takip konusunda, gerek Vive için geliştirilen oyunlar konusunda üst segment gözlük arayanlar için kesinlikletavsiye edebileceğim bir model.

 

Kaynak : http://www.teknolojilab.com/htc-vive-fiyat-ozellikleri-turkiye-nedir-satin-al/

Bu haber 3827 kişi tarafından okundu.

EN SON EKLENENLER

YORUMLAR

Henüz yorum eklenmemiş.

YORUM YAZ

Reklamlar