Duyurular

İlk iPhone’u Apple üretmedi! İşte ilk iPhone!

21.06.2016 - 16:09:07
İlk iPhone’u Apple üretmedi! İşte ilk iPhone!

İlk iPhone’u Apple üretmedi! İşte ilk iPhone!

 

 

 

 

Popüler teknoloji firması Apple, ilk olarak iPod ve iMac gibi isimlerle piyasaya çıkmıştı. Bugüne kadar en başarılı olan ürünü iPhone’a gelince durum farklı.

İnsanların çağrı yapmak ve internete erişim için kullanabildiği ilk orijinal iPhone 2007 yılında tanıtıldı ve oldukça uzun zamandır piyasada. Ancak tanıtılan ilk iPhone o değildi. iPhone adlı dünyanın ilk cihazı, InfoGear adında bir California merkezli şirket tarafından 1998 yılında piyasaya sürüldü.

InfoGear iPhone, 640 x 480 piksel, kalemi dahil siyah beyaz dokunmatik ekrana sahip bir masaüstü telefondu. Cihaz, kayarak açılan QWERTY klavye, web ve e-posta erişimi, 2 MB RAM ve en az 200 e-posta adresleri için yeterli depolama özelliği ile geldi. InfoGear iPhone’un bir sonraki versiyonu 1999 yılında yapıldı ve daha sonra bu telefonun yeni modelleri tanıtılmadı.

2000’li yılların başında, şirket Cisco Systems (dünyanın şu anda en büyük ağ şirketi) tarafından satın alındı ve böylece iPhone isim ve marka sahipleri değişti. 2006 yılında Cisco, iPhone Linksys adlı bir VoIP telefon tanıttı. 2007 yılında Apple tarafından ilk iPhone modeli tanıtıldı ve Cisco marka ihlali için Cupertino’lu şirkete dava açmakta gecikmedi. Daha sonra iki şirket marka konusunda anlaştı ancak bu anlaşma Apple’a ne kadara mal olduğu açıklanmadı. İlginçtir ki, her ikisi de iPhone adını kullanma hakkına sahip olacağını söyledi ancak Cisco o zamandan sonra hiçbir iPhone modeli üretmedi.

Bu haber 5357 kişi tarafından okundu.

EN SON EKLENENLER

YORUMLAR

Henüz yorum eklenmemiş.

YORUM YAZ

Reklamlar