Duyurular

Microsoft Linkedin’i 26.2 milyar dolara satın aldı

14.06.2016 - 17:45:55
Microsoft Linkedin’i 26.2 milyar dolara satın aldı

Microsoft Linkedin’i 26.2 milyar dolara satın aldı

Microsoft, sosyal medya platformu Linkedin’i, rekor fiyata satın alıyor. Microsoft, Linkedin için 26.2 milyar doları gözden çıkardı.

 

 

 

Microsoft, sosyal ağ Linkedin’i 26.2 milyar dolara satın alıyor. Microsoft’un Linkedin için tamamını nakit olarak ödeyeceği hisse başına fiyat olan 196 dolar, Linkedin hisselerinin Cuma günü kapanışına göre yüzde 49.5 prim olduğunu gösteriyor.

Microsoft’tan yapılan açıklamaya göre, Linkedin anlaşma gereği marka ismini, kültürünü ve bağımsızlığını koruyacak, şirketin CEO’su Jeff Weiner görevine devam edecek.

433 milyon kayıtlı üyesi bulunan LinkedIn’de 7 milyondan fazla aktif iş ilanı bulunuyor.

 

100 milyar dolara sahip Microsoft Linkedin için neden kredi kullanıyor?

 

Microsoft, Linkedin’i 4 kere satın alabilecek nakde sahip. Öyleyse, bu satın alma için neden büyük bir kredi kullanmayı tercih ediyor?

Bu sorunun cevabı, Microsoft’un vergi faturalarını düşürmek istemesine bağlı olabilir.

Microsoft, yurtdışı hesaplarından ülkeye para getirerek yüzde 35 vergi ödemek durumunda kalmaktan kaçınacak. Microsoft’un 100 milyar doların üzerinde nakit ve nakit benzeri varlıklara sahip olduğu doğru ancak bu paranın büyük miktarı offshore hesaplarda park etmiş bulunuyor. Microsoft’un bu hesaplardaki paranın bir kısmını Pazartesi günü açıklanan 26.2 milyar dolarlık satın alma için kullanması, şirkete büyük bir vergi borcu çıkarabilir.

Microsoft’un borçlanmaktaki tek kazancı da bununla sınırlı değil. Şirket, borç faizlerini gelecekte ABD’de oluşacak vergi borçlarından mahsup edebilecek. Dolayısıyla, Microsoft, Linkedin satın almasının büyük kısmını borçlanarak finanse ederek, sadece bu yıl 9 milyar dolar vergi ödemekten kurtulmuş olabilir. Teknoloji devi önümüzdeki yıllarda, faiz ödemelerini vergilendirilebilir gelirinden mahsup ederek milyonlarca dolar vergi ödemesinden kaçınmaya devam edecek.

Citizens for Tax Justice yöneticisi Robert McIntyre, "Bir şirketin vergi ödemek istemediği için satın alma işlemini borçlanarak yapabildiği garip bir dünyadayız" dedi.

Microsoft CFO’su Amy Hood, Pazartesi günü satın almayı duyurduğu telefon konferansında, şirketin satın almayı "esas olarak yeni borçlanmayla" finanse etmeyi planladığını söylemişti, ancak borçlanmayı planladıkları toplam miktar hakkında detay vermemişti. 

Bu haber 5282 kişi tarafından okundu.

EN SON EKLENENLER

YORUMLAR

Henüz yorum eklenmemiş.

YORUM YAZ

Reklamlar