Duyurular

NASA’nın uzay aracı Juno’nun Jüpiter’den yolladığı sesler

4.07.2016 - 00:07:26
NASA’nın uzay aracı Juno’nun Jüpiter’den yolladığı sesler

NASA’nın uzay aracı Juno’nun Jüpiter’den yolladığı sesler

Dün itibariyle Jüpiter’e giriş yapan Juno gezegenin manyetosferinden bazı sesler kaydetti.

 

 

 

 

Jüpiter’in zorlu atmosferi karşısında hiçte kolay olmayan bir göreve giden Juno dün itibariyle Güneş Sistemi’nin en devasa gezegeninin güçlü manyetik alandan oluşan manyetosfer tabakasına giriş yaptı.

Bu manyetosfer tabakası Jüpiter’in güçlü manyetik etkisinin bir sonucu olarak oluşuyor.Manyetik tabakada sayısız parçacıklar serbest halde dolaşarak gezegenin devasa gaz kütlelerini Güneş’in ışığından korumuş oluyor.

Juno gerçekten zor bir görevde.Zira gelen bilgilere göre bu manyetik atmosferden geçerken yüzeyinin her 2.5 cm karesi başına 16 parçacık ile çarpışmış.Bu elbette Juno’dan bir şeyler götürdü.Yüzeyindeki her 2.5 cm karede var olan parçacık sayısı da 100 kat azaldı.

Juno bu zorlu görevi devam ettirirken gezegenin manyetik alanı ile Güneş rüzgarlarının adeta birbirleriyle savaş halinde olduğu alandan bazı sesler kaydetti.

Bu alanda gerçekleşen olay ise Güneş rüzgarlarının gezegenin güçlü manyetik alanından çok fazla etkilenerek yavaşlaması ve bunun sonucu olarakta ortaya çıkan yüksek ısı.Juno da Güneş rüzgarlarının manyetosferle ilk teması olan bu Bow Shock(Şok Dalgaları) olayından çıkan sesleri kaydetti. Oldukça değişik sesler olduğunu söylemeliyim:

 

 

Bu haber 516 kişi tarafından okundu.

EN SON EKLENENLER

YORUMLAR

Henüz yorum eklenmemiş.

YORUM YAZ

Reklamlar